Jelenlegi hely

Te mit viszel a játszótérre? Hasznos tippek és vélemények anyukáktól

Kezdő anyukák első játszóterezéseik előtt gyakori kérdés: - Ti mit vesztek fel? Mit visztek magatokkal? Mi kérdeztünk, ti meséltetek. Néhány hasznos tipp gyakorlott játszóteres anyukáktól.

Pisi, cipőhúzás, indulunk a játszótérre! De miben? És mit vigyünk magunkkal?

- Ne a legtrendibb darab legyen, mert a puccos ruha feszélyezi a gyerkőcöt és Téged egyaránt. Ha gyakran elesős a lurkó, érdemes a térdet fedő rövidnadrágot, leggingset választani; elől zárt orrú cipőt a futkosáshoz és motorozáshoz, amit a homokozóban le is vehet. A pántos gumiklumpák a legideálisabbak nekünk ehhez. A kánikula néhány napját kivéve egy váltóruha is jól jöhet, estünk már bele arccal hasra a tócsába. – meséli a 6 éves Janka és a 3 éves Lizi Anyukája.

- Nálam a válltáskámban mindig van sebtapasz több méretben és egy fertőtlenítő spray. Gyakori a horzsolás, de nem akarunk rögtön hazamenni. – mondja az 5 éves Marci anyukája

- Homokozójátékok és munkagépek nélkül el sem indulunk! Ráírtam a nevünket alkoholos filccel, így elkerülhető a vita pakoláskor. Mindig ugyanabban a zacskóban visszük, már maguktól pakolnak bele indulás elött. – ad nekünk tippeket Zsombi és Nimród anyukája.

- Mi nagy haspókok vagyunk, így gyümölcs és keksz is kerül a táskába, na meg víz. Igaz, a játszin van kút, de volt már, hogy nem működött. Ugyanabban a dobozban hordom a kekszet, hogy ne szemeteljünk, így ha belenéznek a hátizsákba, már nem is skandálják, hogy „Anyaaa hoztál kekszet??” megismerik a dobozról. – mesél a 2,5 éves Annácska, a 4,5 éves Danika és a majdnem 7 Zsolti anyukája, Viki.

- Nedves kéztörlő mindig van nálunk… ugyan már nem kell pelus, de a kezét szereti megtörölni evés előtt. Örülök, hogy ilyen kis következetes Barbi, aki még csak most lesz 3 éves. Szeret homokozni, vizes homokkal is játszani. De a zsemlét vajjal szereted, ugye? - nevetgélnek.

Ha már a higiénia került szóba… tippek és vélemények

  • Engem különösebben nem zavar, ha Anyuka a padra fektetve cseréli a pelust és tesz is valamit a gyerkőc alá. De ha alátét nélkül csinálja, és a csereakció után le sem törli a padot… A menetfelszerelés alapvető része ne csak a plusz pelenka legyen, de egy alátét is, amire fektethetjük a kicsit pelenkázás közben.
  • A 1,5 éves gyerkőcöt már meg lehet tanítani az állva történő peluscserére, gyorsabb is egy törpét megállítani egy percre, amikor látja is mi történik, mint lefektetni a futkorászás kellős közepén.
  • A használt pelust tegyük külön zacskóba, főleg, ha valami nagyobb dolog van benne. A magyar játszóterek többsége nincs felszerelve vécével illetve mosdóval. De a pisi az jönni akar …Először is otthonról csak pisilés után induljatok; ha jön a krízis, először nézzetek körbe nincs-e a környéken étterem, múzeum, könyvtár.. ha nincs, akkor a legtávolabbi bokor rejtsen el jótékonyan, mert aztán tömegesen támad az ihlet. Kiszámíthatatlan, hogy a kisebb késztetésből nem lesz-e hirtelen nagyobb szükséglet – a kényeskedést félre kell tennünk, és szedjük össze a nagycsomagot, hogy később a bújócskázó gyerek ne kakis lábbal kerüljön elő.
  • A nedves törlőkendő a kisgyerekes anyukák legjobb barátja; a popsitörlésen kívül számos dolog tisztítására alkalmas.
  • A játszótéren még az a gyerek is eszik, aki otthon nem akar.. a csordaszellem itt is működik. Legyen tehát nálunk akkor is egy kis harapnivaló, ha általában nem tízóraizik vagy uzsizik otthon.

Tippek az ételekhez:  

  • Egy jól záródó dobozban mosott eper, dinnyecsíkok, gerezdekre, csíkokra vágott alma, répa, karalábé, uborka, körte, egyéb gyümölcs;
  • Visszazárható dobozba joghurt, tejberizs vagy tejbegríz;
  • Hosszabb túra esetén csomagoljunk szendvicset, sós vagy édes kekszet, ropit, korpás kekszet; Mindig megjelenik egy kunyeráló kis kéz a padunknál, legyen mindig mindenből egy kicsivel több.
  • Kínálás előtt mindig kérdezzük meg a szülőt, ehet-e, hiszen nem tudhatjuk, hogy éppen mire allergiás a gyerek, vagy vegetáriánus-e a család.
  • Evés közben ne rohangáljon a gyerkőc, a nyalókát, rágót hagyjuk otthon: nemcsak azért, mert a többiek is ilyet akarnak majd, de egy torkára csúszott nyalókától fuldokló gyerkőc sokkoló látvány mindenkinek.

Biztonság – nem csak a lánc a kapun

Magyarországon igen szigorú szabályok vonatkoznak a játszóterek biztonságára, tehát a legtöbb játszótéren nyugodtan játszhatunk. Csakis EU-szabványnak megfelelő létesítményeket lehet üzemeltetni, így mielőtt átadnak egy ilyen létesítményt, szigorú minőség-ellenőrzésen esik át: apró gyerekujj nagyságú pálcikákat próbálnak bedugdosni a játékok réseibe, gyerekfej nagyságú labdákat gyömöszölnek a lyukakba, azt vizsgálják ezzel, beszorulhat-e a kisgyerek játék közben. A játékok körül esési térnek kell lennie, a játékszigeteket életkori ajánlással látják el.

Az ellenőrzés a játszószerek mellett a játékok alatti található burkolatokra és szegélyekre is kiterjed: kellő vastagságú burkolat vagy speciális védőburkolat hiányában nem adnak rá működési engedélyt.

Egy játszótér modernizálása nem olcsó mulatság. Területrendezésre, játékokra és munkadíjra, speciális burkolatokra kell költeni. A csúszdák, hinták alá gumilapburkolatot vagy megfelelő vastagságban homokot kell teríteni, hogy tompítsák az esetleges esések erejét. Gyakran a méretekkel is gond van, több hely kell az új játékoknak. A csúzdáról már nem lehet közvetlen a homokozóba csúszni, és a leeséshez is kell biztonsági zóna.

ADL - Debrecenimami - 

Fotó: Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére